W obecnym świecie smartfony, tablety i laptopy, to nieodłączny element życia codziennego (praca, nauka i rozrywka).

Długotrwałe pochylenie głowy w przód przy korzystaniu z urządzeń mobilnych, prowadzi do negatywnych skutków zdrowotnych, takich jak ból w okolicy kręgosłupa szyjnego, piersiowego i okolic barków, a dalej do degeneracji krążków międzykręgowych oraz trwałych zmian w kręgosłupie szyjnym.

W zależności od pozycji, w jakiej korzystamy ze smartfona, dochodzi do przeciążeń w okolicy kręgosłupa szyjnego:

Długość czasu spędzonego w pozycjach pochylonych, indywidualne predyspozycje oraz brak nawyków ruchowych, powodują różne objawy tzw. szyi smartfonowej – syndrom Text Neck, takie jak:

  • bóle i sztywność szyi i barków
  • bóle głowy
  • wady postawy
  • problemy z widzeniem
  • ogólne zmęczenie

Szyja smartfonowa jest schorzeniem bardzo powszechnym u dorosłych i nastolatków, objawiającym się bólami kręgosłupa. Szczególnie u młodzieży, która jest w procesie wzrostu, ciągłe pochylenie głowy, prowadzi do zmian w krzywiznach kręgosłupa, wad postawy, a w przyszłości, już w wieku dorosłym, do poważnych problemów zdrowotnych.

Najważniejsza w profilaktyce jest edukacja, jak prawidłowo korzystać z urządzeń mobilnych, by unikać przeciążeń kręgosłupa i mięśni okołokręgosłupowych. Nauka prawidłowej postawy podczas pracy z komórką czy odpowiednio przygotowane miejsce pracy oraz nauki zmniejszają ryzyko przeciążeń. Warto także pamiętać, aby czas spędzony ze smartfonem przerywać kilkuminutowymi ćwiczeniami rozciągającymi mięśnie szyi, barków, pleców i ćwiczeniami uruchamiającymi kręgosłup w płaszczyźnie strzałkowej, czołowej i poprzecznej.

W obecnych czasach bardzo trudno jest skrócić czas spędzany nad smartfonem, dlatego potrzeba wyrobienia nawyku ruchu jest priorytetem w profilaktyce i leczeniu szyi smartfonowej. Należy wykonywać przynajmniej 3 razy w tygodniu od 45 do 60 minut ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców, a także ćwiczenia stretchingowe dla mięśni klatki piersiowej zwiększające elastyczność mięśni otaczających kręgosłup i poprawiające mobilność kręgosłupa.

Szczególnie polecane są: joga, stretching mięśni, pilates, pływanie, trening siłowy mięśni posturalnych. Wspomagająco polecane są automasaże na wałkach (rollerach) czy punktowo twardą, małą piłką, a także masaże lecznicze, mobilizacje tkanek miękkich u specjalisty-fizjoterapeuty.

Autorka: mgr Katarzyna Mendrek – Zastępca Kierownika Działu Rehabilitacji