Leczenie chorób rąk – choroba Dupuytrena

Opis choroby Dupuytrena

Schorzenie dotyczy rozścięgna powierzchni dłoniowej ręki, leżącego bezpośrednio pod skórą. Choroba powoduje jego zwłóknienie oraz powstanie patologicznych powrózków, co doprowadza do przykurczu zgięciowego stawów palców.

Choroba Dupuytrena występuje dziesięciokrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet, zazwyczaj po 40 roku życia. Początkowo pojawiają się guzki podskórne. Naturalne pojawienie się guzków w obrębie dłoni lub palców nie stanowi wskazań do operacji. Większość chorych decyduje się na leczenie operacyjne z powodu przykurczu palca/ów, zwłaszcza stawów śródręczno-paliczkowych, które utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Większość chorych zauważa pewną niewygodę lub upośledzenie czynności ręki przy przykurczu ok. 30°.

Na czym polega zabieg

Zabieg operacyjny polega na całkowitym wycięciu zmienionego rozścięgna dłoniowego oraz guzków z jednoczesną korekcją przykurczów palców. Przy dużym zaawansowaniu choroby z powodu „obkurczania” się skóry, wskazane jest wykonanie dwuetapowego leczenia operacyjnego. Ze względu na rozległość cięć operacyjnych i założonych drenaży rany, wymagana jest 1-2 dniowa hospitalizacja pooperacyjna.