Endoproteza stawu biodrowego: Powierzchowna endoprotezoplastyka: resurfacing - kapoplastyka

Rejestracja na wizytę lekarską

Metoda może być wykonywana u młodszych pacjentów jako alternatywna tradycyjnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego. W tej metodzie głowa kości udowej jest powierzchownie wycinana i następnie na nią nałożona jest metalowa kapa. Dużą zaletą tej techniki jest minimalna resekcja kostna szyjki kości udowej. Ta technika operacyjna, dzięki zaletom takim jak prawidłowe dopasowanie i duża średnica głowy kości udowej, przywraca prawidłowe stosunki anatomiczne stawu biodrowego. W związku z tym, po leczeniu operacyjnym możemy osiągnąć prawidłową ruchomość biodra. Warunkuje to dużą stabilność w obrębie stawu biodrowego, dzięki czemu obciążenia sportowe w większości przypadków przebiegają bezproblemowo. Zaletą tej operacji jest też pozostawienie znacznej ilości tkanki kostnej, co w przypadku przyszłej rewizji ma bardzo duże znaczenie. Operacja rewizyjna może okazać się konieczna w sytuacji poluzowania endoprotezy, które może nastąpić w okresie kilkunastu lub kilkudziesięciu lat po operacji. Nie każde zmiany zwyrodnieniowe kwalifikują się jednak do zabiegu kapoplastyki. Najważniejszym warunkiem do wykonania tego typu zabiegu jest dobra jakość tkanki kostnej w obrębie głowy kości udowej, która pozwala na przenoszenie obciążeń po wykonaniu kapoplastyki. W przypadku osteoporozy istnieje podwyższone ryzyko złamania szyjki kości udowej, ta sytuacja może się zdarzyć częściej u kobiet w okresie menopauzy.

Alternatywą u ludzi młodych, u których nie można wykonać zabiegu kapoplastyki stawu biodrowego (np. w przypadku jałowej martwicy głowy kości udowej) jest krótkotrzpieniowa endoproteza. W tej technice usuwa się tylko niewielką część szyjki kości udowej z pozostawieniem również dużej ilości tkanki kostnej. Stosowana jest szczególnie u ludzi młodych i w średnim wieku, u których najprawdopodobniej nie będzie to ostatni zabieg endoprotezoplastyki (ze względu na przewidywane obluzowanie po kilkunastu latach).

Zalety kapoplastyki:

  • wyeliminowanie wkładki polietylenowej panewki poprzez zastosowanie powierzchni metalowej (brak drobin ścieranego polietylenu, odpowiedzialnych za proces późnego obluzowania endoprotezy)
  • większa wytrzymałość powierzchni metalowych na ścieranie
  • możliwość łatwego i prostego zabiegu wymiany elementu udowego po kilku latach, z pominięciem typowych procedur rozległego zabiegu rewizyjnego. Możliwe jest implantowanie normalnego trzpienia typowej endoprotezy w zdrową, nieobjętą procesem zniszczenia kość
  • bardziej anatomiczny kształt sztucznego stawu zastępujący zwyrodniałą głowę kości udowej
  • różnica w budowie i średnicy głowy i wnętrza panewki zmniejsza znacznie ryzyko zwichnięć, poprawiając przy tym zakres bezpiecznego ruchu
  • łatwiejsza i szybsza rehabilitacja


Niedogodności kapoplastyki:

  • wyższa cena implantów
  • rozleglejszy dostęp operacyjny (cięcie, blizna) w porównaniu do typowej endoprotezoplastyki całkowitej
  • możliwość uszkodzenia ukrwienia głowy kości udowej co prowadzić może do poźniejszego rozwoju martwicy głowy lub złamania szyjki kości udowej.